چگونگی به‌ کارگیری انواع بانداژ

ارسال شده توسط مدیر سایت
۰۳ اسفند ۱۳۹۷

در موارد اضطراری، شما می­توانید از مواد تمیز و جاذب به عنوانیک باند استفاده کنید. استفاده از باند برای بریدگی های عمیق، درمان زخمهای شدید، و مقابله با سوختگی‌ها و استخوان‌های بیرون زده،نیازمند تکنیکهای مختلفی است. اطمینان حاصل کنید که قبل از استفاده از باند، راه مناسب برای بانداژ را بلد هستید.

  •  استفاده از یک نوار پانسمان

زمان استفاده از بانداژهای پانسمان را بدانید

1-زمان استفاده از بانداژهای پانسمان را بدانید.

نوارهای پانسمان در اندازه های مختلف و انواع مختلف موجود هستند. این باند­ها برای پوشش دادن برش ­های کوچک و خراش ­ها و زخم های جزئی ایده آل است. این باند­ها به ویژه برای پوشاندن زخم ­های دست و یا انگشتانتان مفید هستند زیرا به راحتی زوایای غیرمعمول را پوشش داده و زخم را به صورت محکمی می‌پوشانند.


اندازه‌ی باند را انتخاب کنید

2-اندازه‌ی باند را انتخاب کنید.

باند­های نواری در بسته های تک سایز و چندین بسته با اندازه‌های مختلف فراهم هستند. هر گاه یک باند نوار را انتخاب کردید، مطمئن شوید که قسمت گاز بانداژ نوار چسب بزرگ‌تر از زخم است.


بسته‌بندی را پاره کنید

3-بسته‌بندی را پاره کنید.

بیشتر باند­ های نواری، حاوی یک ماده ­ی چسبنده ­ی الاستیکی یا پارچه ­ای بر روی بخش کوچکی از گاز پانسمان هستند، که به طور مجزا بسته بندی شده است. باند را از بسته بندی برداشته و قبل از اینکه آن را به کار ببرید، پوشش ­های موجود بر روی قسمت چسبنده ی باند را بردارید.


گاز پانسمان را بر روی زخم قرار دهید

4-گاز پانسمان را بر روی زخم قرار دهید.

باندهای نواری دارای یک تکه­ ی کوچک از گاز است که در قطعه نوار چسبنده قرار دارد. قسمت گاز پانسمان را مستقیماً بر روی زخم قرار دهید. مراقب باشید قسمت چسبنده ی نوار به زخم نچسبد، زیرا هنگام برداشتن باند می‌توانید بریدگی را باز کنید.

قبل از بانداژ زخم و در صورت لزوم، می‌توانید از مقدار کمی پماد ضد باکتری را به پد گاز پانسمان بمالید.

سعی کنید گاز پانسمان را توسط انگشتان خود لمس نکنید تا خاک و میکروب ­ها را به بانداژ منتقل نکنید.

چسب را کاملاً محکم بچسبانید

5- چسب را کاملاً محکم بچسبانید.

هنگامی که زخم را با بخشی از نوار چسب پوشانده‌اید، به آرامی قسمت نوارچسب باند را بچرخانید و آن را محکم به پوست اطراف زخم وصل کنید. اطمینان حاصل کنید که در نوار چسبناک هیچ شکاف یا شکاف وجود ندارد به طوری که باند ایمن در یک نقطه باقی بماند.


پانسمان را به طور مرتب تعویض کنید

6-پانسمان را به طور مرتب تعویض کنید

.باند نواری را به طور مرتب برداشته و جایگزین کنید. هنگام تغییر بانداژ، اطمینان حاصل کنید که زخم را کاملاً تمیز و خشک کرده ­اید؛ اجازه بدهید که قبل از تعویض بانداژ زخم به مدت چند دقیقه در معرض هوا قرار بگیرد. هنگام برداشتن یک باند،مراقب هر گونه کشیدگی بر روی زخم باشید.

شما بایستی هر بار که زخم خیس می‌شود باندهای نواری را جایگزین کنید. همچنین، شما بایستی به محض این که پد گاز پانسمان با مایع ترشح شده از زخم خیس شد، آن را جایگزین نمایید.

  •  از یک بانداژ پیچشی/الاستیکی استفاده کنید

زمان استفاده از باند­های الاستیک/پیچشی را بدانید

1-زمان استفاده از باند­های الاستیک/پیچشی را بدانید.

هنگامی که یک زخم بزرگ‌تر از آن است که با باند نواری پوشانده شود، بهتر است که زخم را با گاز و یک باند الاستیک/پیچشی بانداژ کنید. این باندها برای زخم ­های بزرگ‌تر ایجاد شده در اندام ­هایی مانند بازوها یا پاها ایده‌آل هستند، زیرا باند اطراف اندام را به طور منظم می‌پوشاند.


گاز پانسمان را ایمن ­سازی کنید

2- گاز پانسمان را ایمن ­سازی کنید.

باندهای الاستیکی/پیچشی برای پوشاندن زخم طراحی نشده ­اند. قبل از استفاده از بانداژ، شما مجبورید از گاز استریل استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که گاز پانسمان کل زخم را می ­پوشاند. بهتر است از پدهای گاز پانسمانی استفاده کنید که کمی بزرگ‌تر از اندازه ­ی زخم هستند.

در صورت نیاز، شما می‌توانید از نوار چسب برای قسمت بیرونی پد گاز پانسمان استفاده کنید؛ این کار برای این است که شما گاز پانسمان را تا زمانی که آن را با یک بانداژ الاستیکی بپوشانید، ثابت نگه دارید.

در اینجا هم می‌توانید از یک پماد دارویی برای پد استفاده کنید؛ این کار برای ضدعفونی کردن و بهبود زخم کمک می‌کند.

بانداژ الاستیکی را بپیچید

3-بانداژ الاستیکی را بپیچید.

زمانی که پد گاز پانسمان در محل زخم قرار گرفت، شما بایستی محل زخم را با بانداژ الاستیکی باندپیچی کنید. این کار را با پیچیدن بانداژ در زیر زخم شروع می‌شود. سپس باندپیچی را به سمت بالا ادامه می‌دهیم، با هر پیچش جدید، حداقل نیمی از بانداژ مصرف‌شده را پوشش می‌دهیم. زمانی که شما بانداژ را در بالای زخم گره بزنید، کار باندپیچی را تمام خواهید کرد.

بانداژ را محکم ببندید

4-بانداژ را محکم ببندید.

حالا که از باند الاستیکی/پیچشی استفاده کرده‌اید، شما باید آن را به نحوی محکم کنید. این امر می‌تواند به طرق مختلف انجام پذیرد. شما می‌توانید از نوارچسب یا گیره برای ثابت کردن انتهای باند پیچشی استفاده کنید. قبل از محکم کردن انتهای بانداژ، اطمینان حاصل کنید که بانداژ خیلی تنگ نیست.

بانداژ را به طور منظم تعویض کنید

5-بانداژ را به طور منظم تعویض کنید.

به منظور خشک کردن و بهبود زخم، شما بایستی بانداژ الاستیکی را به طور مرتب عوض کنید. هربار که بانداژ را برمی‌دارید، اطمینان حاصل نمایید که زخم کاملاً خشک و تمیز است، همچنین بگذارید که برای چند دقیقه‌ای در معرض هوای آزاد قرار بگیرد. به عنوان یک قانون کلی می‌توان چنین بیان داشت که، شما نیاز خواهید داشت که بانداژ را حداقل یک بار در روز عوض نمایید؛ همچنین زمانی که گاز پانسمان در اثر ترشحات زخم خیس می‌شود شما باید بانداژ را عوض کنید.

  •  اصول اولیه­ ی بانداژ

با اهداف بانداژ کردن آشنا شوید

1-با اهداف بانداژ کردن آشنا شوید.

درحالی‌که بسیاری از مردم فکر می‌کنند که بانداژها برای متوقف کردن خونریزی یا آلودگی استفاده می‌شوند، اما به طور معمول برای نگه‌داشتن یک پانسمان در محل مورد نظر استفاده می‌شوند. بانداژها بعد از پانسمان کوچکی، بر بالای قسمت جداگانه ­ای از پانسمان استریل چسبیده یا بر روی آن قرار می‌گیرند. توجه به این نکته مهم است، زیرا اگر شما به صورت ساده و بدون ملاحظه کردن نکات مربوطه، یک بانداژ را بر روی یک زخم بدون پانسمان قرار دهید زخم به خونریزی ادامه خواهد داد و ممکن است آلوده شود. هرگز یک بانداژ را به طور مستقیم بر روی یک زخم قرار ندهید.

از سفت کردن زیاد بانداژ خودداری نمایید

2-از سفت کردن زیاد بانداژ خودداری نمایید.

اگر برای شما پیش‌آمده است که بانداژ را خیلی محکم و سفت ببندید، پس می‌دانید که چقدر موجب ناراحتی می‌شود. اگر یک بانداژ خیلی سفت بچسبد، می‌تواند صدمه بیشتری را به زخم/بدن برساند و موجب ناراحتی/درد شود. یک بانداژ بایستی به حد کافی سفت باشد که پانسمان باز یا شل نشود، اما باید به حد کافی هم شل باشد، طوری که جریان خون را محدود نکند.

از بانداژ برای شکستگی‌ها و در رفتگی­ ها استفاده کنید

3-از بانداژ برای شکستگی‌ها و در رفتگی­ ها استفاده کنید.

بانداژها فقط برای زخم‌ها بکار نمی‌روند؛ شما می‌توانید یک بانداژ را برای یک شکستگی استخوان و نیز برای دررفتگی ها بکار ببرید. اگر شما تا به حال جراحاتی از قبیل شکستگی استخوان، دررفتگی بازو، مشکلات مربوط به چشم، یا سایر جراحات داخلی را تجربه کردید، می‌توانید از بانداژ برای محافظت و ایمن‌سازی استفاده نمایید. تنها تفاوت بین بانداژهای قبیل و این بانداژ در این است که، شما مجبور نیستید از انواع گاز پانسمان/پانسمان استفاده کنید. برای این قبیل جراحات و صدمات از یک نوع ویژه از بانداژ کردن استفاده می‌شود (مخالف کمک باند یا بانداژ­ مشابه). نوعاً یک بانداژ شش گوشه، بانداژ tشکل، یا نوار بانداژ برای محافظت استفاده می‌شود. هرگونه شکستگی های مشکوک یا دررفتگی ها، تا زمانی که شما به یک دکتر مراجعه کنید،می‌تواند به صورت گفته‌شده در بالا محافظت و بسته شود

بدانید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

4-بدانید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

پانسمان زخم‌های کوچک برای درمان در خانگی مناسب است، اما اگر تا کنون یک زخم جدی را تجربه کرده‌اید، باید آن را طوری بانداژ کنید که تا زمانی که به پزشک مراجعه بکنید، زخم را محافظت کند. اگر مطمئن نیستید که زخم/آسیبی که دیده ­اید جدی است یا نه، باید با خط تلفن پرستار محلی خودتان تماس بگیرید و از او مشاوره بگیرید.

اگر شما یک زخم را بانداژ کنید و زخم بعد از 24 ساعت هنوز هم شروع به بهبودی نکند یا بعد از 24 ساعت درد شدیدی حس کنید، باید به پزشک مراجعه کنید.

اگر زخم بزرگ‌تر از 3 سانتیمتر باشد، و پوست و/یا بافت‌های زیرین آن از دست رفته باشند، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

قبل از بانداژ، زخم‌ها را تمیز و تیمار کنید

5-قبل از بانداژ، زخم‌ها را تمیز و تیمار کنید.

اگر شما در وضعیت اضطراری یا عجله ­ای قرار ندارید، همیشه باید قبل از بانداژ زخم، زخم را تمیز کنید. از آب برای پاک کردن چرک زخم، و از صابون یا مواد ضدعفونی‌کننده برای از بین بردن باکتری‌ها استفاده کنید. زخم را خشک کنید و از یک کرم ضدعفونی‌کننده برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید. پانسمان و بانداژ باید بعد از انجام این کارها انجام گیرد.

اگر چیزی در اطراف زخم باقی مانده باشد، از گاز پانسمان برای برطرف کردن آنها از اطراف زخم استفاده کنید، این کار را قبل از شستشو و به صورت الگوی ستاره ای انجام دهید. این کار مانع داخل شدن مواد باقیمانده به داخل زخم در حین شستشو با آب می‌شود.

  • بانداژ یک زخم کوچک

از یک چسب زخم برای بریدگی‌های کوچک استفاده کنید

1-از یک چسب زخم برای بریدگی‌های کوچک استفاده کنید.

متداول‌ترین نوع بانداژ یک نوار زخم‌بندی است-معمولاً تحت عنوان چسب زخم گفته می‌شود، که یک نام متداول است. چسب زخم‌ها برای بریدگی‌های کوچک و ساییدگی ای روی سطوح بهترین گزینه هستند. برای استعمال چسب زخم، به راحتی کاغذ مومی را برداشته و قسمت گازدار را بر روی زخم قرار می­ دهید. از قسمتهای چسبنده برای ثابت نگه‌داشتن باند بر روی پوست استفاده کنید، مواظب باشید که قسمت‌های چسبنده را خیلی محکم نکشید چون در این صورت بانداژ کنده خواهد شد.

برای زخم‌های انگشت دست یا پا از نوار زخم بند انگشتی استفاده کنید

2-برای زخم‌های انگشت دست یا پا از نوار زخم بند انگشتی استفاده کنید.

یک نوار زخم بند انگشتی، نوع خاصی از باند چسبنده است که شبیه حرف H است.این نوع چسب به راحتی برای بریدگی ها و ساییدگی های به وجود آمده بین انگشتان دست و پا استفاده می­ شود. کاغذ مومی را به عقب بکشید و سپس شاخه‌های نوارچسب را بین انگشتان دست یا پا قرار دهید، مرکز چسب زخم را بر روی زخم قرار دهید. این کار موجب می­ شود که چسب زخم مدت طولانی‌تری بر روی زخم ثابت باقی بماند. توجه به این نکته مهم است، چون زخم‌های بین انگشتان دست یا پا در پر تحرک ترین جاهای بدن قرار دارند.

از باند پروانه ­ای برای بریدگی ها و شکافتگی ها استفاده کنید

3- از باند پروانه ­ای برای بریدگی ها و شکافتگی ها استفاده کنید.

یک باند پروانه دارای دو نوار چسبنده متصل شده توسط یک نوار نازک و غیر چسبنده است. این نوع از بانداژ،صرفاً برای بسته نگه‌ داشتن بریدگی­ ها استفاده می­ شود، و برای جذب خون و یا جلوگیری از عفونت استفاده نمی­ شود. اگر شما یک بریدگی یا شکافتگی داشته باشید که می­ تواند باز شود، ممکن است از یک باند پروانه­ ای استفاده کنید. نوار پشتی (غیر چسبنده) را برداشته و باند را در محل مورد نظر قرار دهید، تا بدین ترتیب قسمت های چسبنده در هر دو طرف بریدگی قرار بگیرند. سر زخم را کمی تنگ کنید تا به بسته شدن بریدگی کمک کنید. قسمت مرکزی و غیر چسبنده، باید به طور مستقیم بر روی زخم قرار بگیرد.

یک قطعه گاز پانسمان استریل که با نوار محافظت می‌شود، باید حداقل در 24 ساعت اول بر روی قسمت پروانه ­ای بانداژ قرار گیرد تا از عفونت جلوگیری شود؛ چون در این حالت بریدگی مهر و موم می­ شود.

از گاز پانسمان و نوارچسب برای بانداژ سوختگی استفاده کنید

4- از گاز پانسمان و نوارچسب برای بانداژ سوختگی استفاده کنید.

اگر شما یک سوختگی خفیف را تجربه کردید (که دارای علایمی از قبیل قرمزی، تورم، درد خفیف بوده، و وسعت سوختگی بیشتر از 3 اینچ نیست)، شما می ­توانید این‌گونه زخم را در خانه و با بانداژ ساده درمان کنید. از یک گاز پانسمان استریل و ترجیحاً غیر چسبنده (چرا که ممکن است حتی سوختگی های کوچک نیز به طور غیر منتظرهای تاول بزنند یا باز شوند)، برای بانداژ سوختگی استفاده کنید. سپس، از نوار بانداژ چسبنده برای محافظت گاز پانسمان در محل خودش، استفاده کنید. بانداژ چسبنده به هیچ‌وجه نباید در تماس مستقیم با سوختگی قرار بگیرد.

از مولسکین برای بانداژ یک تاول استفاده کنید

5- از مولسکین برای بانداژ یک تاول استفاده کنید.

مولسکین یک نوع خاص از باند چسبنده-حباب‌دار است که برای جلوگیری از ساییده شده تاول استفاده می­ شود. مولسکین به طور معمول شبیه دونات است، که برای قرارگیری در محل تاول، در مرکزش یک برش دارد. پشت کاغذ پشت چسب مولسکین را برداشته و آن را، به طوری که زخم در داخل برش قرار بگیرد، بر روی زخم قرار دهید. این امر ازساییدگی جلوگیری کرده و فشار را کاهش می­ دهد. شما می‌توانید یک نوار زخم‌ بند یرابر بالای مولسکین قرار دهید؛ این امر از عفونت جلوگیری می­ کند، برای این کار باید تاول ترکانده شود.

شما می­ توانید خودتان مولسکین درست کنید؛ این کاراز طریق گذاشتن لایه ­هایی از گاز پانسمان که کمی بلندتر هستند انجام می­ شود که در ادامه باید سوراخی در وسط لایه­ های گاز پانسمان ایجاد کنید. پانسمانی را که درست کرده­ اید در محل سوختگی قرار دهید، سپس یک تکه از گاز مایع پانسمان غیر چسبنده رابر بالای سوختگی قرار دهید و روی آن را باندپیچی کنید.

  •  زخم­های جدی را بانداژ کنید

از باند پیچیِ با فشار استفاده کنید

1- از باند پیچیِ با فشار استفاده کنید.

برای بریدگی ها و ساییدگی های جدی، از یک بانداژ با فشار استفاده کنید. یک بانداژ فشاری، در واقع یک قطعه ی طویل از یک گاز پانسمان نازک است که گاز پانسمان نازک در نزدیکی یک انتهای پانسمان قرار داده می­ شود. گاز پانسمان که تا شده است، بر روی زخم قرار می­ گیرد و نوار نازک به گرد آن پیچیده می ­شود؛ این کار برای اعمال فشار و ایمن سازی بانداژ در محل انجام می­ شود. این نحوه ی استعمال بهترین راهکار برای جلوگیری از خونریزی زیاد از بریدگی ها یا سایش های گسترده است. شما می ­توانید از یک نوارچسب برای ایمن ­سازی پانسمان استفاده کنید و انتهای گاز پانسمان را در محل زخم ثابت کنید.

از بانداژ دوناتی استفاده کنید

2- از بانداژ دوناتی استفاده کنید.

شما می­ توانید از این بانداژها برای محکم بستن و سوراخ شدگی‌ها استفاده کنید. اگر شما یک زخمی داشته باشید که حاوی یک جسم خارجی مانند یک قطعه شیشه،یک قطعه چوب یایک قطعه فلز است، شما باید از یک باند دوناتی استفاده کنید. باند دوناتی،یک بانداژ ضخیم Oشکل است که فشار را در اطراف یک جسم سوراخ شده یا سوراخ عمیق،کم می­ کند. چسم سوراخ کننده را از محل خارج نکنید (تلاش نکنید آن را بکشید!) و باند را در اطراف آن بپیچید. سپس از نوار گاز پانسمان چسبنده استفاده کنید و یا اینکه گاز پانسمان را اطراف لبه ­های دونات بپیچید تا آن را در محل نگه‌ دارید. هیچگونه گاز پانسمان یا نوار را بر روی مرکز دونات (جایی که جسم سوراخ کننده در آن قرار دارد) نپیچید.

شما می ­توانید یک دونات را خودتان تهیه کنید؛ این عمل از طریق گرداندن یک بانداژ/بند شبیه به یک سیم‌پیچ تنگ و مار مانند انجام می­ شود؛ در واقع شما یک حلقه‌ای را برای محافظت از شیء سوراخ کننده درست کرده‌اید که اندازه‌اش نیز مناسب است. سپس  کمی حلقه را شل کنید، و انتهای بانداژ را پیچ داده و از زیر حلقه رد کنید و به قسمت بیرونی حلقه ببرید و سپس از داخل حلقه رد کنید. رئوس بانداژ را به داخل ساختار دوناتی شکل برگردانید و بدین ترتیب آن را ایمن سازی کنید. در این روش، شما می ­توانید یک ساختار محافظتی را برای گستره ی وسیعی از زخم ­ها درست کنید.

از بانداژ سه گوشه‌ای استفاده کنید

3- از بانداژ سه گوشه‌ای استفاده کنید.

برای ایمن سازی یک استخوان شکسته یا دررفته، یک بانداژ نوع سه گوشه‌ای ایده آل است. این بانداژ به نظر کوچک، به صورت یک بانداژ بزرگ و سه وجه ی نمود پیدا می‌کند. این بانداژ از طریق تا کردن بانداژ به شکل سه وجهی، و سپس محافظت از یک استخوان شکسته یا دررفته، استفاده می­ شود. مثل را به شکل یک مستطیل طویل تا کرده و آن را در یک حلقه گره بزنید؛ بدین ترتیب یک بندی را برای بستن، درست می­ کنید. از سوی دیگر، شما می­ توانید آن را گرداگرد یک استخوان/برآمدگی بپیچید تا بدین ترتیب نوعی حالت محافظت کنندگی را ایجاد می­ کنید. موارد استعمال بانداژ سه وجهی بسته به جراحت فرق می­ کند، بنابراین ببینید که صلاح شما در کدام مورد است.

از رول­ های گاز پانسمان استفاده کنید

4- از رول­ های گاز پانسمان استفاده کنید.

برای بانداژ سوختگی های درجه دوم از رول­ های گاز پانسمان استفاده کنید. سوختگی های درجه‌ی دوم بزرگ‌تر از 3 اینچ پهنا دارند و محل سوختگی تاول می­ زند، قرمز می­شود، متورم می­شود، و دردناک م ­شود. شما نباید هرگز تلاش کنید که سوختگی‌های درجه سوم را بانداژ کنید، شما باید از گاز پانسمان برای بانداژ سوختگی‌های درجه دوم استفاده کنید. شما باید گاز پانسمان استریل را به صورت شل، اطراف زخم بپیچید و آن را با یک نواری محکم کنید. گاز پانسمان، بدون اینکه جریان خون را مسدود کند یا فشاری را بر روی سوختگی اعمال کند،مانع نفوذ عفونت و مواد تحریک‌کننده می­ شود.

استفاده از نوار زخم‌بندی تانسور

5- استفاده از نوار زخم‌بندی تانسور.

در مورد بریدگی عمیق یا قطع عضو، نوارهای تانسوری گزینه‌ی ایده ­آلی هستند. بانداژهای تانسوری از الاستیک ضخیم ساخته شده‌اند که کمک می­ کند فشارهای بالایی را بر خونریزی شدید اعمال کنیم. اگر شما یک بریدگیِ عمیق یا قطع عضو دارید، تا آنجایی که می­ توانید خون بیرون ریخته شده را بردارید، و سپس از یک گاز پانسمان استریل ضخیم استفاده نمایید. بانداژ تانسوری را در اطراف گاز پانسمان بپیچید؛ به این ترتیب گاز پانسمان در محل خودش تثبیت می­ شود و برای به حداقل رساندن خونریزی، فشار نیز اعمال می­ شود.

سعی کنید محل آسیب‌دیده را قبل از بانداژ، در بالای قلب قرار دهید، این کار جریان خون را به محل آسیب‌دیده کم کرده و خطر شوک را کاهش می­ دهد. همچنین این عمل موجب استعمال آسان‌تر تانسور می ­شود.

مدیر سایت
مدیر سایت
توضیح مربوطه

بازگشت به وبلاگ
021-55435143 @sedanmedsales 0921-4900864