جراحی

جراحی

ابزار جراحی

تجهیزات جراحی شامل ابزارهای خاص طراحی شده جهت اقدامی ویژه در طی یک فرآیند مطلوب در طی عمل جراحی (بمانند اصلاح بافتی و یا بوجود آوردن شرایطی جهت مشاهده آن) می‌باشند. ابزارهای جراحی جهت استفاده در عمل‌های عمومی و خاص، دسته بندی می‌شوند.

نامگذاری بر روی ابزارهای جراحی بر روش الگویی خاص بمانند شرح عملی که انجام می‌گیرد (مانند اسکالپل و هموستات) یا نام کسی که مخترع آن بوده (نامگذاری کلمپ کوخر بنام سازنده‌اش امیل تئودور کوخر) و یا نام عملی که ابزار در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد، انجام می‌شود.
با گذشت زمان، انواع مختلفی از ابزارهای جراحی ساخته شده‌اند.
حدودا ۱۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح، انسانها موفق به ساخت ابزارهایی شدند که توسط آنها بافتهای بدن را برش می زدند. آنها سنگ چخماخ را به منظور ساخت تیغ می تراشیدند و همچنین از دندانهای برخی حیوانات برای برش بافتها بهره می گرفتند. بقراط صفحات فلزی کوچک را با حرارت دادن و تغییر شکل به تیغ تیز تبدیل نموده و در جراحی از آن استفاده می کرد .در اولین قرن پس از میلاد مسیح در روم باستان سلسوس موفق شد ابزارهایی مانند چاقو ، اره ، فورسپس ، پروب ، کلمپ ، هوک و تیغ را در جراحی استفاده نماید . در قرن ۱۸ و ۱۹ میلادی ابزارهای جراحی به دست نقره سازها مسگرها و خراطان ماهر ساخته می شد دسته ابزارها به شکل زیبا از عاج فیل استخوان و چوب تراشیده می شد و جراحان انها را در جعبه های مخمل نگهداری می کردند. در شروع قرن بیستم که استریلیزاسیون مورد توجه قرار گرفت ابزارهای جراحی بدن دسته های تزئین شده و بطور کامل از فلزاتی از قبیل فولاد نقره و برنج ساخته شدند و جعبه های مخملی جای خود را به سینی استریلیزاسیون دادند.

ابزارهای جراحی از فلزات مختلفی ساخته شده اند از قبیل :


· فولاد ضد زنگ با روکش کروم و نیکل

· تنگستن کارباید

· نقره

· برونز یا مس قابل انعطاف

· تیتانیومTitanium

· آلیاژهای کبالت (ویتالیوم Vitallium )

· فولاد ضد زنگ یا استینلس استیل Stainless steel که تقریباٌ ۸۵% تمامی ابزارهای جراحی اکنون از این جنس هستند .هر چند ابزارهایی از برنج ، نقره و آلومینیم ساخته می شوند کربید تنگستن یک فلز سخت استثنایی است که در ساختن تیغ جراحی کاربرد دارد021-55435143 @sedanmedsales 0921-4900864